Sme občianske združenie s ambíciou obnoviť Mlynský náhon v jeho pôvodnom koryte a vytvoriť súvislý biokoridor pozdĺž celého vodného toku s mestotvornými, enviromentálnymi a spoločenskými funkciami.
Občianske združenie
Mlynský náhon, o. z.
Náš príbeh
2016 jar
Naša občianska aktivita vznikla ako reakcia na projekt Magistrátu mesta Košice s názvom “Revitalizácia Mlynského náhonu”. Mlynský náhon bol vtedy v zlom stave: v koryte bola nízka hladina vody z dôvodu rozobratých prehrádzok, nízky prietok bol príčinou negatívnych biologickych procesov, a voda sa z koryta pravidelne niekoľkokrát ročne vypúšťala z dôvodu kosenia brehov a čistenia dna od kalu.
Na základe postupne získaných informácií sme nadobudli presvedčenie, že projekt nerieši hlavné problémy náhonu: nízky prietok a ani pravidelné vypúšťanie vody z koryta. Na druhej strane boli v projekte naplánované technicky a prevádzkovo náročné a esteticky nevhodné riešenia, a aj úplne zbytočné, až nezmyselné stavebné úpravy.
Veľkým nedostatkom bolo, že projekt nebol konzultovaný s verejnosťou a ak sme žiadali informácie o projekte, dostávali sme ich ťažko, boli veľmi všeobecné a nepresné.
2017
Keďže sa k našej aktivite pridalo viacero odborníkov z rôznych oblastí, náš názor na riešenie Mlynského náhonu dostával konkrétnu, odborne podloženú podobu. Postupne sme si uvedomili, že obnova zachovanej Mlynského náhona je iba prvým krokom k celkovej obnove vodného toku v pôvodnom koryte, ktorá je nevyhnutná.
Začali sme spoluprácu s občianskymi združeniami HUBa, Spolka a Ľudia a voda, ktoré sa zaoberajú urbanizmom a úlohami vody v meste. Spolu sme navrhli viacero riešení a vypracovali sme množstvo pripomienok ku Konceptu Územného plánu Košíc, napríklad aj za účelom ochrany pôvodného koryta pred zastavaním alebo riešením dopravy v predmetnej lokalite.
2018
Projektu “Revitalizácia Mlynského náhonu”, ktorého rozpočet bol na úrovni 1,9 milióna €, neschválili finančný príspevok z eurofondov, ktorý tvoril asi polovicu nákladov. Projekt bol z uvedeného dôvodu zastavený.
Mesto nám sprístupnilo dokumentáciu projektu a spolupráca s mestom začala byť konštruktívna a ústretová. Analýzou pôvodného projektu, na základe našich poznatkov a názorov odborníkov sme sformulovali základné ciele obnovy Mlynského náhonu, etapy procesu obnovy a podmienky realizácie projektu.
Začali sme spoluprácu s novým vedením mesta, ktoré vzišlo z volieb, a ktoré podporuje obnovu Mlynského náhonu v zmysle zabezpečenia biologickej diverzity vodného toku a okolia a zlepšenia životného prostredia danej oblasti i celého mesta.
2019 jar
Založili sme občianske združenie Mlynský náhon, o. z. s jednoznačnými cieľmi:
- obnova zachovanej časti Mlynského náhonu
- obnova Mlynského náhonu v celom pôvodnom koryte
- obnova, odkrytie a revitalizácia existujúcich potokov v Košiciach
- zabezpečenie účasti verejnosti na celom procese revitalizácie a obnovy Mlynského náhonu
- zabezpečenie transparentnosti celého procesu revitalizácie a obnovy Mlynského náhonu
To, že sa primárne zameriavame na obnovu Mlynského náhonu, nám dáva priestor pre podrobnú analýzu úloh a vyladenie detailov s primeranou dávkou perfekcionizmu.
Naše združenie chce poskytnúť miesto, kde môže laická i odborná verejnosť diskutovať, byť informovaná, byť vypočutá, a mať možnosť zapojiť sa do všetkých procesov obnovy Mlynského náhonu.
Je to ťažká úloha a nevieme zagarantovať, že všetko pôjde hladko, že nebudeme robiť chyby, že výsledné riešenie bude bez chýb a že bude vyhovovať každému. Chceme však urobiť čo najviac pre to, aby sme sa v spolupráci s odbornou i laickou verejnosťou čo najväčšiemu počtu chýb vyhli.
Myslíme si, že aj v prípade, že nebudeme úspešní ani v jednom z našich cieľov, nebude naša snaha márna. Zozbierané informácie, podklady a skúsenosti budú dobrým základom pre tých, ktorí prídu po nás a znovu oprášia myšlienku potreby vody v pôvodnom koryte Mlynského náhonu.
Lebo otázka neznie, či napustiť alebo nenapustiť pôvodné koryto Mlynského náhonu vodou, ale kedy a ako ho napustiť. A hlavne kedy už bude neskoro.
Ľudia
Eugen Ščavnický
Mlynský náhon a pôvodné potoky, ktoré tiekli mestom, sú veľkou výzvou pre nás všetkých. Nesmieme premrhať potenciál, ktorý v sebe tieto zdroje vody majú. Verejnosť má právo požadovať primerané životné prostredie a podieľať sa na jeho tvorbe.
Viktor Frischer
Mojou víziou je mesto pre ľudí, nie autá. Košičania sa budú musieť rozhodnúť, či chcú mať v centrálnej časti hustú premávku, hluk a znečistené ovzdušie alebo radšej prírodný vodný prvok so zeleným koridorom, ktorý prirodzene prepojí centrum s Mestským parkom.
Robert Gregorek
Povolaním záhradný architekt a botanik, od roku 2003 pôsobí v Botanickej záhrade UPJŠ, so životným krédom: ``Voda, základ života``. Neúnavne obhajuje biologické princípy, ktoré my ľudia svojou nevhodnou, často až devastačnou činnosťou narušujeme.